На Андрія долю дізнатись зумію
Андрію, Андрію,
Конопельки сію.
Хочу про те знати,
Яким наступний рік буду мати.
Святковий сезон відкрито! Цикл зимових свят у Путильській гімназії розпочався неймовірно захопливим театралізованим дійством «На Андрія долю дізнатись зумію». Учні 6 (10) класу разом зі своєю наставницею – класним керівником М. В. Лучек, презентуючи найдавніші українські традиції – від гостинності до ворожінь, співаючи щемливі народні пісні та танцюючи запальний аркан, вкотре довели, що наші звичаї – невмируще джерело сили української нації, а ще запалили у серцях всіх присутніх справжній передноворічний святковий настрій.
Дівочі гадання на Андрія
На Андрія, а точніше в ніч з 12-го на 13-те дівчата неодмінно ворожили. Після Хрещення починався сезон зимових весіль, тож, хто пари ще не мав, міг зустріти своє кохання на вечорницях саме на Андрія.
Крім калити на Андрія ще пекли пампушки, або балабушки, – клали їх під ослін і запускали до хату пса. Чию першу балабушку з’їсть собака, та дівчина першою вийде заміж. Замість пампушок могли бути й вареники, а замість собаки кіт, та якщо той кіт, чи собака, перш ніж з’їсти обраний вареник, заніс його в куток, то дівчина вийде заміж і поїде далеко від дому.
Збираючись разом, дівчата ставили свої чоботі в рядочок і по черзі переставляли змійкою від лави до порога. Чий чобіт першим торкнеться порога, та першою і вийде заміж.
Ворожили на дровах. Одну дівчину спеціально посилали по дрова. Вона мала взяти навмання оберемок полін і, прийшовши додому, порахувати – парна їх кількість чи непарна. Якщо парна – то й собі знайде свою пару у новому році.